Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2007

Δύο κύπελλα σε μια μέρα

Στις 24 Νοεμβρίου 2006 και με διαφορά μιας ώρας οι σχολικές ομάδες μπάσκετ, αγοριών και κοριτσιών, του Λυκείου μας σήκωσαν τα χρυσά κύπελλα του πρωταθλήματος νομού Ροδόπης για ακόμη μια χρονιά.

Τα κορίτσια, ο αγώνας των οποίων διεξήχθη στις 14:00, αντιμετώπισαν το 3ο Λύκειο Κομοτηνής και επιβλήθηκαν εύκολα με σκορ 58-5. Οι αθλήτριές μας, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, πετύχαιναν συνεχόμενα καλάθια, αποτέλεσμα της καλής τους άμυνας και της απειρίας του αντιπάλου, που μάλιστα πέτυχε και “αυτοκαλάθι”!! Η διακύμανση του σκορ ήταν η εξής:
1η Περ.(19-2),2η Περ.(36-2),3η Περ.(48-2), 4η Περ.(58-5)
Αγωνίστηκαν οι:
2ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής (Γκράνα Χ.): Τσιρώζη Σ. 5, Αντωνιάδου Μ. 14, Τσιμπούκα Γ. 7, Τσακιράκη Α. 17, Σιαβού Τ., Προυσινούδη Ν. 11, Παλέ Ε. 4, Γκαϊτατζή Κ., Συμεωνίδου Ε.
3ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής (Γώττης Ν.): Γκεβοργκιαν Γ., Σιμιτοπούλου Β., Ζακώνη Κ., Νικούδη Ε. 1, Γκαϊδατζή Μ., Παπαδοπούλου Σ., Κλιμίδου Β. 4
Τα αγόρια αγωνίστηκαν στις 15:00 με το 1ο Λύκειο και ο αγώνας εξ’ αρχής φαινόταν ενδιαφέρων. Οι κερκίδες κατακλύστηκαν από μαθητές των δύο Λυκείων, τα συνθήματα άρχισαν, η προθέρμανση τελείωσε και όλα ήταν έτοιμα για το τζάμπολ. Το κλίμα στο γήπεδο ήταν το καταλληλότερο δυνατό για να παιχτεί όμορφο μπάσκετ, αφού οι μαθητές του σχολείου μας, πιστοί υποστηριχτές τις ομάδας μας, δημιούργησαν μια ζεστή κερκίδα που θα τη ζήλευαν πολλές επαγγελματικές ομάδες. Ο αγώνας ξεκίνησε με αρκετό πάθος και το σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν 14-7.Η δεύτερη περίοδος κύλησε πιο άνετα για το σχολείο μας που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου και διεύρυνε τη διαφορά στους 16 πόντους (25-9). Μετά την ανάπαυλα το 1ο Λύκειο εμφανίστηκε πιο δραστήριο, πιέζοντας αρκετά, όμως δεν κατάφερε να μειώσει και στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 39-23. Τέλος, στην τέταρτη περίοδο το 1ο Λύκειο φάνηκε να εγκαταλείπει τα όπλα και δίχως πίεση άφησε να κυλήσει το ματς, που έληξε με σκορ 51-32.
2ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής (Γκράνα Χ.): Χατζηαποστόλου Α. 2, Παπαδόπουλος Χ. 12(1), Καρυστινός Ε. 9, Μπάμπουλας Ι., Λεκούδης Ε., Κεφαλίδης Γ. 14(1), Μεμέτ Τσαούζ Μ. 2, Χατζημεμέτ Ο., Κουτσογιάννης Α., Αραμπατζής Ι., Μπακιρτζής Θ. 12
(Ο Βαχαρίδης Δ. δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.)
3ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής (Χατζόπουλος Γ.): Σκαρλατίδης Γ., Χινέλης Π. 6, Θεοδώρου Μ. 2, Παπαδόπουλος Ε., Κατσικίδης Σ., Αργυρόπουλος Κ., Χατζηνικολάου Δ. 4, Μορφακίδης Δ., Ξανθόπουλος Φ. 9(3), Παπαευαγγέλου Α. 11(1), Αρβανιτίδης Δ., Καρακάσης Ι.
Ευχόμαστε καλή συνέχεια και στους περιφερειακούς αγώνες.